Leśnickie Stowarzyszenie Integracyjne pozyskało w 2024r. grant na budowę „Wiaty w ziołach i kwiatach” z programu „Działaj Lokalnie”.
Program realizuje Stowarzyszenie Kraina Św. Anny przy współpracy ze Stowarzyszeniem Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Jego celem jest aktywizowanie lokalnych społeczności poprzez wspieranie finansowe projektów inicjujących współpracę mieszkańców wokół ważnych dla nich spraw.
Głównym celem projektu jest wybudowanie wiaty otoczonej ziołami i kwiatami. Wiata powstaje przy „Ścieżce sensorycznej” na terenie Zespołu Placówek Oświatowych w Leśnicy.
Będzie to miejsce, w którym uczniowie będą mogli jednocześnie uczyć się, spędzać czas na świeżym powietrzu, uprawiać ziemię, obserwować owady oraz procesy zachodzące w przyrodzie. Chcemy stworzyć miejsce, w którym odbywać się będą „zielone lekcje”, nie tylko geografii czy biologii, ale też języka polskiego, matematyki czy plastyki.
Obecnie trwają już zaawansowane prace nad budową wiaty edukacyjnej.
Projekt ma pokazać naszym podopiecznym możliwość odkrywczego poznawania świata przyrody, rozbudzenia ciekawości, pogłębienia wiedzy o otaczającej ich przyrodzie oraz rozwinąć świadomość ekologiczną i społeczną.
Wiata będzie także miejsce odpoczynku i relaksu w otoczeniu przyrody dla uczniów i pracowników.
Docelowo obok wiaty i ścieżki sensorycznej powstanie „naziemna” szachownica. Wychowankowie ZPO będą mogli zagrać w szachy lub w warcaby drewnianymi dużymi pionkami na świeżym powietrzu.
Chcielibyśmy aby to miejsce pełniło także funkcję integracyjną. Naszym marzeniem jest aby odbywały się tam nie tylko zajęcia dla uczniów naszej placówki, ale także zajęcia indywidualne dla dzieci pod opieką pedagogów oraz zajęcia integracyjne dla zaproszonych gości z lokalnego środowiska.
Będzie to miejsce, w którym dzieci, pracownicy, goście odwiedzający placówkę będą mogli odpocząć i zrelaksować się na łonie przyrody.
Mamy nadzieję, że utworzenie takiego miejsca będzie wpływać w znaczącym stopniu na poprawę zdrowia i stanu psychicznego dzieci, młodzieży, pracowników poprzez: wzmocnienie układu odpornościowego, zmniejszenie stresu i poprawę nastroju, wspomaganie koncentracji, zwiększenie kreatywności, poprawienie jakości snu.
Realizując projekt chcemy promować naukę na świeżym powietrzu oraz innowacyjne metody nauczania.
Budowa obiektu jest kontynuacją naszego pierwszego projektu tj. „Budowy ścieżki sensorycznej – Ku lepszej przyszłości”.